dr Barbara Wojnarowicz-Dmitruk
specjalista chorób wew., specjalista chorób płuc
dr Małgorzata Kubit-Lis
(pediatra, specjalista chorób płuc)
Czym zajmujemy się w naszej poradni pulmonologicznej?
Nasi specjaliści zajmują się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób całego układu oddechowego, a zatem nie tylko płuc, ale również jamy nosowej, krtani, gardła, tchawicy i oskrzeli.
Co leczy lekarz pulmonolog?
- przewlekłe stany zapalne układu oddechowego
- zakażenia opornymi na antybiotyki bakteriami atakującymi drogi oddechowe
- astmę
- nawracające infekcje związane z kaszlem
- stany duszności i problemy ze złapaniem tchu
- gruźlicę
- pylicę płuc
- grzybicę płuc
- obturacyjny bezdech senny
- odmę płucną
- mukowiscydozę




Kiedy warto udać się do pulmonologa?
Zamiast samodzielnie starać się diagnozować, wybierać odpowiednie dla siebie "zioła na płuca" i czekać, aż dolegliwości same miną, warto udać się do pulmonologa. Najlepiej to zrobić od razu, jeśli:
- doskwiera nam długotrwały kaszel
- odkrztuszamy dużo wydzieliny (niezależnie od tego, czy jest ona przejrzysta, ropna czy z nitkami krwi - wszystkie wymagają diagnostyki!)
- wydaje nam się, że brakuje nam oddechu
- często kręci nam się w głowie
- odczuwamy ucisk w gardle lub na wysokości klatki piersiowej
Jak przygotować się do wizyty u pulmonologa?
Podczas pierwszej wizyty u pulmonologa możemy spodziewać się pogłębionego wywiadu medycznego, który obejmuje historię chorób, zażywane leki, niepokojące objawy. Warto również spodziewać się pytań o tryb życia, nawyki, środowisko pacy.
Przede wszystkim wybierając się do naszej poradni prosimy przygotowując odpowiednią dokumentację lekarską, jeśli taką posiadamy. Po drugie, warto się uspokoić i w miarę możliwości nie stresować. W czasie badania pulmonologicznego często wykonuje się spirometrię, czyli bezbolesne badanie pojemności płuc polegające na dmuchaniu w specjalny ustnik. Dopiero na podstawie tych wstępnych badań lekarz pulmonolog zaleca dalsze działania, jak np. badania z krwi, bronchoskopię etc.